Kaštieľ Župčany

Zdieľať

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Obecný úrad Župčany
Župčany 93
Kontakt
Tel.: +421 051 771 11 92
Tel.: +421 905 846 193
E-mail.: obeczupcany@gmail.com

Župčany existovali už pred 11. storočím a patria k najstarším slovansko-slovenským dedinám, cez ktoré viedla nekrajinská cesta od hradu Šariš k obci Svinia smerom na Spiš. Obec neskôr bola vo vlastníctve uhorských kráľov. V 15. a 16. storočí sa stali majetkom zemepánov Šošovcov zo Solivaru. Podľa zachovaných historických dokumentov v obci už v 13. storočí stál kostol.

V centre dediny sa nachádza kaštieľ – kúria z druhej polovice 19. storočia. Staviteľmi kaštieľa bol Imre Puľský s manželkou Teréziou, ďalším vlastníkom bol Gejza Puľský a posledným, ktorý túto kúriu-kaštieľ vlastnil do 40 rokov 20. storočia, bol Imre Puľský. Puľskí boli známi veľkostatkári, ktorí vlastnili aj lesy na okolí.

Klasicistický kaštieľ bol postavený má záhradnú fasádu so stredným rizalitom. Rizalit – výstupok je odvodený od talianskeho slova – risalto určujúcu výstupok v stavbe. Zaujímavým prvkom na kaštieli je portikus, stĺpová predsieň pri vchode do kaštieľa. Slúžila pre majiteľov ako priestor na vystupovanie z koča. Vedľa kaštieľa je objekt, ktorý slúžil na bývanie služobníctva.
V parku okolo kaštieľa sa nachádza veľa vzácnych drevín.

Župčany sú v dnešnej dobe známe hlavne ako pôsobisko významného slovenského spisovateľa, národného buditeľa Jonáša Záborského. Práve v tejto dedine vznikla väčšina jeho najznámejších literárnych diel. Jeho hrob nájdete v areáli kostola Nanebovzatia Panny Márie, kde za povšimnutie stojí vzácna kamenná krstiteľnica, ktorá sa využíva pri obradoch už viac ako 150 rokov. V minulosti boli v objekte umiestnené artefakty a dokumenty, ktoré sa týkali tvorby tohto slovenského spisovateľa, rovnako predmety súvisiace s literárnym dianím na východnom Slovensku. Patrili medzi ne knihy, dobový nábytok a klavír, na ktorom hrával Štefan Moyzes. To všetko sa momentálne nachádza v expozíciách po celom kraji. Na miestnej fare sa stále uchováva niekoľko kníh, ktoré patrili do osobnej knižnice Jonáša Záborského a v mnohých je aj jeho podpis či poznámky.

Plánom obce je kaštieľ obnoviť a vytvoriť v ňom pamätnú izbu a obnoviť fontánu.

Zdroj/foto: obec Župčany, Jozef Kotulič