Kaštieľ Hanušovce nad Topľou

Zdieľať

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Kontakt: 
Kaštieľ Hanušovce
Zámocká 160/5
094 31 Hanušovce nad Topľou
+421 57 445 2371
muz.hanus@gmail.com

Otváracie hodiny
LETNÁ SEZÓNA / MÁJ – SEPTEMBER
Pondelok – Piatok 8:00 – 18:00
MIMO SEZÓNY / OKTÓBER- APRÍL
Pondelok – Piatok 8:00 – 16:00
Sobota – Nedeľa  zatvorené
Vstupné
Dospelý:
Celé múzeum 4 €
Poldeň v múzeu 4 €
Aktuálne výstavy 1 €
Študent / Dôchodca
Celé múzeum 2 €
Poldeň v múzeu 3 €
Aktuálne výstavy 0,50 €
Deti do 6 r. / ZŤP / Dôchodca nad 70 r.
Celé múzeum 1 €
Poldeň v múzeu 2 €
Aktuálne výstavy 0,50 €
Deti do 3r. – Zadarmo

Kaštieľ stojí v centre mesta, kde sa nachádza aj Archeopark, „Malý“ kaštieľ a kostol Nanebovzatia Panny Márie.

Jeden z najkrajších barokových kaštieľov Prešovského kraja je so svojimi štyrmi vežami dominantou malebného mestečka pod Slanskými vrchmi – Hanušovce nad Topľou.

Na prelome 17. a 18. storočia sa novými vlastníkmi Hanušoviec stáva rodina Dessewffyovcov. Impozantný kaštieľ v renesančno-barokovom štýle dali vybudovať bratia Jozef a Tomáš Dessewffyovci, ktorí boli v službách Márie Terézie, kráľovnej Uhorska (1740 – 1780). Hovorí o tom latinský text na mramorovej tabuli nachádzajúcej sa v súčasnosti v interiéri kaštieľa.

Majitelia kaštieľa – Dessewffyovci – pochádzali z Černeku, z kraja Požega v západnej Slavónii (východné Chorvátsko). Začiatkom 16. storočia počas tureckých nájazdov padol do rúk Turkom aj majetok Dessewffyovcov. Ján Dessewffy sa preto s niekoľkými listinami z rodinného archívu pobral do Bratislavy. Po bitke pri Moháči (1526) začal boj o uhorský trón medzi Jánom Zápoľským a Ferdinandom Habsburgom. Dessewffyovci boli vždy verní kráľovi a túto tradíciu dodržal aj spomínaný Ján, ktorý síce nebol vojakom, ale dal sa do politických služieb kráľa Ferdinanda. Bol kráľovským komorníkom, dôverníkom, člen rádu rodosských tytierov, radca a potom aj predseda uhorskej komory a správca kráľovského dvora v Bratislave. Za vernosť sa kráľ Jánovi Dessewffy náležite odmenil – daroval mu majetky patriace k hradu Kamenica (Kamenica nad Torysou). Z tejto kamenickej vetvy Dessewffyovcov pochádzali aj majitelia hanušovského Veľkého kaštieľa.

Dvojpodlažnú blokovú stavbu s bohatou štukovou výzdobou okien ukryli do zelene parku, z ktorého sa tiež doteraz zachovali fragmenty. Rozloženie miestností vnútri kaštieľa svedčí o uplatnení barokovej zásady osovosti. Miestnosti sú klenuté valenými klenbami s lunetami. Klenbové polia majú bohatú štukovú výzdobu. V exteriéri je silueta budovy určená súhrou manzardovej strechy a zvoncovitých striech veží, ktoré rytmizujú architektúru. Bohatá je aj štuková úprava okien. Hlavný vstupný portál má postranné pilastre so supraportou, v ktorej bola pôvodne nápisová tabuľa (uložená dnes v múzeu) a štít s kamenným erbom Dessewffyovcov.

Súčasťou areálu kaštieľa bol aj rozsiahly park, ktorý vznikol koncom 19. storočia prebudovaním pôvodnej okrasnej záhrady z polovice 18. storočia. Napriek tomu, že v súčasnosti je park evidovaný ako národná kultúrna pamiatka, z pôvodného rozsiahleho areálu sa dodnes zachovalo len chabé torzo.

Objekt Veľkého kaštieľa je v súčasnosti sídlom Vlastivedného múzea Hanušovce nad Topľou, ktoré má pôsobnosť pre dokumentáciu histórie a prírody v okrese Vranov nad Topľou.

Zdroj/foto: Mesto Hanušovce nad Topľou