Lipovský hrad

Zdieľať

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Obecný úrad
Lipovce 92
082 36 Lipovce
E-mail:   obec@lipovce.eu
Tel.:  +421 51 758 17 87

Ako sa dostať k hradu : z obce Lipovce po červenej značke, z ktorej je potrebné odbočiť k chate Kamenná Baba. Trasa je značená a vedie až spomínanej k chate. Tesne pred ňou však odbočte na poľnú cestu doľava (až sem sa dá ísť autom), ktorá vedie lúkou k rozostavanej budove. Po pár metroch zídite z cesty doprava a stúpajte hore pastvinou, po ľavej ruke popod hrebeň Jazvečieho vrchu až do plytkého, lúčneho sedla. Zrúcanina Lipovského hradu je na kóte Zámčisko (618 m,). Celá trasa od parkoviska k lesnej cestičke na hrad je vyznačená smerovníkmi. Najpohodlnejší prístup je od štátnej cesty Lipovce – Lačnov, západne od Lipoviec (smer Fričovce)- oporný bod kríž, po červenej značke z ktorej je potrebné odbočiť k chate Kamenná Baba, odkiaľ sa ďalej ide lúkou hore do kopca a potom po hrebienku k výraznému lesnému chodníku.
Dĺžka trasy: 2 000m
Odhadovaný čas:  40 minút
Náročnosť: vhodná pre všetky vekové kategórierátajte so stúpaním do kopca.

Lipovský hrad  (hrad Lipovce) – kráľovský hrad

Lipovský kamenný hrad bol vystavaný rodom Merše začiatkom 13. storočia v chotári obce Lipovce. Bol ranogotickým kráľovským hradom a jeho hlavné poslanie bolo strážiť bezpečnosť ciest, ktoré smerovali cez Lipoveckú dolinu zo Šariša na Spiš alebo opačne. Bol vybudovaný na strategickom mieste na konci úzkeho bralnatého výčnelku pohoria Branisko.

Hrad bol zbúraný v období kuruckých vojen. Napriek tomu, že je zrúcanina Lipovského hradu  málo známa, je zaujímavá nielen vysokou kamennou vežou, s peknou skalnou vyhliadkou a pohľadom na Lačnovskú tiesňavu, ale aj zachovanými zvyškami hradných múrov. Málo známe, schované zvyšky Lipovského hradu (v literatúre aj ako hrad Lipovce) sa nachádzajú západne od obce Lipovce, na hrebeni Jazvečieho kopca (kóta Zámčisko, 618 m n. m.) nad známou Lačnovskou tiesňavou. Hoci z hradu ostali už len fragmenty, stále je zaujímavým objektom, navyše v atraktívnom prostredí ostrého, skalnatého hrebienka pohoria Branisko. Keď sa rozhliadnete , dolu po ľavej ruke sa jasne črtá bývalá hradná priekopa, po pravej ruke spadajú strmé svahy, miestami aj steny do Lačnovskej tiesňavy. Kúsok ďalej po hrebienku, pri ďalších fragmentoch hradu, je pekná skalná vyhliadka s pohľadom na tiesňavu, Kamennú Babu i Mojžišov stĺp.
Lipovský hrad je súčasťou Šarišskej hradnej cesty.

Foto: OOCR Region Šariš, Ing. Kotulič Jozef