Kúria Koprivnica

Zdieľať

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Obecný úrad Koprivnivca
Koprivnica 126
086 43 Koprivnica
Tel.: 054 / 739 33 28
E-mail:
sekretariat@koprivnica.sk
koprivnica@koprivnica.sk

Kúria sa nachádza v centre obce a je v nej miestna knižnica.

Obec Koprivnica patrí k najstarším dedinám na Slovensku. V roku 1427 bola vo vlastníctve rodiny makovických Cudarovcov. Mala 62 poddanských usadlostí a bola to jedna z najľudnatejších obcí Šariša.

Neskôr v obci mal sídlo aj gróf Dessewffy, po ktorom obci ostala krásna kúria. Tá je z 19. storočia, je jednou z najzaujímavejších architektonických pamiatok v Koprivnici. Jednopodlažná kúria z kameňa patrila Ľudovítovi Bertótymu. Bola zastrešená sčasti len slamou, strecha si vždy vyžadovala opravu. Kúria má trojtraktovú dispozíciu, nepravidelný pôdorys. Tamojší statkári tu mali sídlo a odtiaľto riadili svoje hospodárstvo v celom okolí. Po druhej svetovej vojne tu umiestnili základnú školu, ktorá sa však neskôr presídlila do vlastnej budovy a objekt postupne chátral.

V 90. rokoch v rámci reštitúcií si na kúriu a ďalšie majetky nárokovali jej niekdajší majitelia. Objekt bol však v zlom technickom stave, a tak ho neprevzali a prijali kompenzáciu.

V priebehu niekoľkých rokov sa obci podarilo kúriu získať do vlastníctva a následne ju zrekonštruovať.

Do miestneho kaštieľa, ako tento objekt všetci nazývajú, umiestnili najskôr obecnú knižnicu. Následne sa tu vytvorili spoločenské priestory, ktoré slúžia dedinčanom na rôzne príležitosti.