Kaštieľ Hertník

Zdieľať

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Integračné zariadenie KOR-GYM, n.o.
086 42 HERTNÍK 85
Tel,:0948 860 663
Tel,: 0911 224 570
E-mail: korgym@korgym.sk

Kaštieľ nájdete v centre dediny, v susedstve miestneho kostola. Z hlavnej cesty zo smeru Bardejov, pri autobusovej zastávke odbočte doprava, zo smeru obec Fričkovce, odbočte za futbalovým ihriskom doľava.

História kaštieľa Hertník sa začala písať približne v polovici 16. storočia, kedy sa hertnícke panstvo stalo majetkom šľachtického rodu Forgáčovcov z Jelenca /Gýmeša/. Jeden z jeho príslušníkov, barón Šimon Forgáč /1526-1598/, získal v roku 1553 od cisára Ferdinanda I. za vojenské zásluhy v boji proti Turkom a sedmohradským kniežatám aj donáciu na Hertník. Ako významný vojenský hodnostár potreboval pre svoje nové panstvo i primerane reprezentatívne sídlo. Stavbu renesančného kaštieľa však nerealizoval na zelenej lúke ale pravdepodobne na mieste staršieho hradu, ktorý existoval niekedy od polovice 15. storočia. Bol to vojensko-obranný bod pri odbočke z cesty, spájajúcej Bardejov a Prešov, do sabinovskej doliny a k Šarišskému hradu. Údajne ho vybudoval Ján Jiskra z Brandýsa.

Forgáčovský kaštieľ bol vybudovaný ako štvorvežová dvojpodlažná bloková stavba obdĺžnikového pôdorysu. Veľké nádvorie ohraničoval múr so vstupnou bránou, ktorý bol ešte na viacerých miestach spevnený baštami a po celom obvode ho zvonku chránila široká vodná priekopa. Súčasťou areálu kaštieľa sa stala aj veľká, tzv. Pánska záhrada s ovocnými a okrasnými stromami a rybníkom. Medzi záhradou a dvorom boli vybudované ešte hospodárske budovy a majer, kde bývalo služobníctvo. K vybaveniu kaštieľa kedysi patrila aj kaplnka. Zachoval sa záznam, podľa ktorého ju ešte v roku 1858 vtedajšia grófka Forgáčová adaptovala a vybavila oltárom. Miestna povesť hovorí o tajnej chodbe, ktorá údajne vedie z kaštieľa do krypty kostola alebo do lesa.

Ako centrum panstva, ku ktorému okrem Hertníka patrili okolité i vzdialenejšie dediny Osikov, Šiba, Hervartov, Krivé, Kríže, Bogliarka, Žatkovce, Livov, Venecia a Lukov, slúžil tento objekt približne 350 rokov. Budova kaštieľa bola výrazne poškodená v 2. svetovej vojne a preto musela byť v roku 1952 čiastočne obnovená. Posledná oprava sa uskutočnila na prelome sedemdesiatych a osemdesiatych rokov 20. storočia a objekt po nej získal svoju dnešnú podobu. V susedstve je aj nádherný park. Od roku 1993 je v kaštieli umiestnené Integračné zariadenie KOR-GYM.

Zdroj/foto: obec Hertník,  KOR-GYM.