Kaštieľ Hendrichovce

Zdieľať

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Obec Hendrichovce
Obecný úrad č. 19
082 35 Hendrichovce
Tel.:+421 51 779 51 07

Kaštieľ nájdete v strede obce, pri hlavnej ceste v smere z Prešova do Popradu.

Obec Hendrichovce leží v Šarišskej vrchovine v doline rieky veľkej Svinky. Obyvatelia sa v minulosti zaoberali tradičným poľnohospodárstvom a povozníctvom. Do roku 1918 obec administratívne patrila do Šarišskej stolice.

V strede dediny nájdete historickú pamiatku-klasicistický kaštieľ, ktorý sa postavil na starších základoch. Budova je dvojpodlažná, bloková stavba, ktorá má na západnej strane malý balkón s kovovou mrežou a iniciálami SG. Predpokladá sa, že prvým majiteľom kúrie bola Mária Hedri, ktorá nechala opraviť aj miestny kostol. Od konca 18. storočia vlastnil kaštieľ rod Ghillány, ktorý ho dal do zálohy Jozefovi Ganczaughovi a jeho manželke. No najväčšiu zásluhu na zmene kúrie na klasicistický kaštieľ mal barón Šándora Ghillányho, ktorý ho zväčšil a prebudoval v roku 1832. Spomínane iniciály pravdepodobne nepatria Šandorovi Ghillánymu ale Stefanovi Ganczaughovi, ktorý v kaštieli prežil celý svoj život. No sú to len dohady, keďže iniciály sedia na oboch majiteľov.  Zmeny na kaštieli prebiehali do začiatku 20. storočia.

Novú podobu dostal v roku 2018, kedy sa začala rozsiahla rekonštrukcia kaštieľa, v prvej etape prebieha rekonštrukcia fasády a vonkajšej časti budovy, neskôr bude prebiehať aj rekonštrukcia interiéru.

Zdroj/foto: obec Hendrichovce