Kaštieľ Fintice

Zdieľať

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Kontakt:
Obecné kultúrne stredisko
Adresa: Grófske nádvorie 210/1
Tel č.: 051/748 1010
Email: muzeumfintice@hotmail.com

Otváracie hodiny
Po-Pi: 7:00 – 15:00
So-Ne: na objednávku na t. č. 051/ 748 1010

Obec Fintice je spojená s mestom Prešov miestnou hromadnou dopravou – autobusom linky číslo 21, odchádzajúci z centra mesta. Cestovný poriadok na: https://www.dpmp.sk/l179_Fintice-21-B-82.html Na zastávke „Námestie J. Kolarčíka“ vystúpte. Kaštieľ je v bezprostrednej blízkosti kostola.

Obec Fintice bola osadou kráľovských strážcov hraníc, ktorých sídlom bol dnešný kaštieľ, neskôr pravdepodobne sídlom prvého majiteľa Fintíc šľachtica zo Slavónska, komesa Gudu.

Objekt kaštieľa vo Finticiach má nepravidelný pôdorys. Odhaduje sa, že jeho základom bola kúria, ktorú dali postaviť spomínaní prví majitelia panstva. V 16. storočí dali Darholcovci vlastniaci Fintice postaviť vežu kaštieľa. Pri vstupe sa zachoval stĺp, súčasť renesančného schodiska a jeho autor siahol do staroveku, konkrétne do dórskeho umenia. V období baroka bolo prestavané do dnešnej podoby. V tom čase už patrila budova rodine Dessewffyovcom, ktorí sídlo upravili a pristavili sýpku s veľmi pôsobivou exteriérovou úpravou v podobe maľovaných linzénových rámov a s oknami typu „volie oko“. V interiéri sýpky je valená klenba s lunetovými výsečami. Rodina Dessewffyovcov kládla veľký dôraz na vzdelanie, preto sa vo fintickom kaštieli nachádzala veľká knižnica, reprezentačné priestory, vrátane rytierskej sály, kde okrem veľkej zbierky hudobných nástrojov uschovávali aj množstvo hudobných partitúr, ktoré dnes tvoria tzv. Fintickú zbierku hudobnín. Tá je uložená v archíve literatúry a umenia Slovenskej národnej knižnice. Najväčším milovníkom hudby z rodu Dessewffyovcov bol František. Ten sa pohyboval v kruhoch vysokých aristokratov ako boli generál Brunswick, či Žigmund de Finta a veľmi rád trávil leto vo fintickom kaštieli. Práve kvôli láske k hudbe sa spomína, že fintické sídlo navštívil aj van Bethoveen. To sa ale nevyvrátilo, ani nepotvrdilo. Ostalo iba pri legende.
Kaštieľ mal niekoľko jedinečnosti. V pivnici pri potoku mali prírodnú mrazničku, ktorá pozostávala z kopy ľadu, ktorú naviezli počas zimy v niekoľkých vrstvách. Na nádvorí kaštieľa sa nachádzala koniareň aj voliareň. Za pozoruhodnú stavbu môžeme považovať spojovaciu stavbu – most, ktorý ústil do kostola. To dovoľovalo panstvu suchou nohou prísť na obrady. Z chodby dnes vedie vstup do hrobky Desseffyovského rodu, počnúc vnukom zakladateľa kostola.

Zdroj: Objavovanie Prešova – Vyfintené Fintice, Foto: Obec Fintice FB