Kaštieľ Brezovica

Zdieľať

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Obecný úrad Brezovica
Brezovica 59
082 74 Brezovica
Tel.: 051 / 45 915 54 , mobil: 0910 897 658
E-mail: oubrezovica@stonline.sk

Kaštieľ stojí na začiatku jednej z uličiek obce, pod popisným číslom 299.

Brezovica leží v údolí Torysy pod východnými výbežkami Levočských vrchov. Obec sa vyvinula na starej ceste vedúcej zo Šariša na Spiš, ktorá sa v pramenných materiáloch označuje jako „via magna“ velká cesta.
Po prvý krát sa obec písomne spomína až v roku 1317. Vtedy tu začal vznikať aj hrad, ktorý stavali ako rodinné sídlo rod. Berzeviczi. Pričinil sa o to Michal Berzeviczi, ktorý sa stal rodovým sídlom  na viac ako dve storočia.  Kaštieľ pochádza zo 17. storočia a je úzko spätý so starobylým rodom Brzeviciovcov, ktorý hrad opustili a presťahovali sa do obce, kde postavili sedem kúrii a jeden kaštieľ.
Ten bol postavený ako bloková budova s dvoma traktami s rizalitom na severovchodnej strane s otvoreným priestranným schodišom. Na riečeli sa zachovali renesančné okná, renesančné iluzívne dvojfarebné sgrafitové bosáže s diamantovým rezom. Nad vchodom je kamenná doska s reliéfom rodinných erbov.
Predkovia rodu pochádzali z Tirolska a prijali prídomok podľa polatinčeného názvu obce.
Obce podobného názvu sú na Slovensku ale aj v Európe. Na Orave Breza a Brezovica, v blízkosti Bardejova Brezovka, pri Giraltovciach Brezov, na strednom Slovensku Podbrezová, na západnom Slovensku Brezová pod Bradlom. V susedstve chorvátskeho hlavného mesta Záhrebu je Brezovica, podobne v Slovinsku v blízkosti hlavného mesta Ljubliana a diaľnice smerujúcej na Postojnu je obec Brezovica, v Čechách ve Březí, v Polsku Brzezie, Brzezówka, na Ukrajine Berezivka, v Kosove zimné stredisko Brezovica.  Ide o typický slovanský názov, ktorého koreň slova pochádza nepochybne od slova breza.

Zdroj/foto : obec Brezovica