Hrad Bodoň

Zdieľať

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Obecný úrad Abranovce
Abranovce 25, 082 52

Kontakt:
Tel.: +421 51 77 983 34
Mobil: +421 940 655 466
E-mail: obecabranovce@gmail.com

Ako sa dostať na hrad: k hradu sa dostanete po chodníku značenom žltou turistickou značkou z obce Zlatá Baňa. Odbočte vpravo lesnou cestou na vrch Makovica a odtiaľ ďalej k skalnému bralu, na ktorom stál hrad. Chodník pokračuje do obce Abranovce a dá sa využiť aj opačným smerom.
Najkrajšia a najrýchlejšia cesta vhodná hlavne pre cyklistov je Rácovou dolinou po lesnej asfaltke až do sedla Heteť, v ktorom sa táto cesta končí a pripája na žltú značku. Odbočíte doľava, smerom na Pusté pole (Zlatá Baňa). Po krátkom stúpaní sa dostanete na plošinu, ktorej dominuje obrovské skalné bralo.

Dĺžka trasy: 12,7 km odhadom 3:30 hod.

Náročnosť: Vzhľadom na vzdialenosť považujeme trasu za mierne náročnú, predsa vhodnú pre každú vekovú skupinu. Dbajte na pozornosť počas cesty, hlavne na úzkej prístupovej cestičke, ktorá podhradie obopína.

Hrad je postavený na výraznej skalnej vyvýšenine okrúhleho tvaru v nadmorskej výške 855,2 m. Má niekoľko názvov – okrúhly tvar skaly dal hradu názov aj Kerekku (Okrúhla skala) v stredoveku. Slovanské obyvateľstvo blízkeho okolia ho pre zvláštny tvar, keď z diaľky vyčnieva nad horizont ako makovička pomenovalo Makovica. Tretím názvom je Bodoň, podľa jeho zakladateľa – šľachtica Buduna z Ploského. Prvá písomná zmienka o hrade pochádza práve z roku 1285, keď ho dal Budun postaviť. Podľa zachovalých listín sa tu ukrývali jeho rodinní príslušníci (manželka a deti) počas tatárskych vpádov koncom 13. a zač. 14. storočia. Osídlenie v stredoveku nebolo dlhodobé. Avšak archeologický výskum odkryl niekoľko stavieb a to hlavne základy hlavnej veže. Táto veža spolu s viditeľnými valmi bývalých hradieb sú najviditeľnejšími pozostatkami hradu. Stopy po hradnom opevnení je dnes vidieť aj na skalnej plošine. Iné stopy po murovaných objektoch nie sú. Predpokladá sa, že na plošine stáli drevené obydlia a hospodárske objekty.
Hrad Bodoň je svojou nadmorskou výškou jedným z najvyššie položených stredovekých hradov na Slovensku. Zaberá takmer celú vrcholovú plošinu s rozmermi 52×50 m. Výška skalných stien je až 20 metrov a slúžia aj ako cvičné steny pre skalolezcov.

Pri hrade je možnosť opekania, v blízkosti nájdete aj prameň pitnej vody.

Rovnako z hradu je nádherný výhľad do údolí.

Foto: OOCR Región Šariš