Hradisko Lipany

Zdieľať

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Kontakt:

Mlynská ulica, 082 71 Lipany

Prevádzkované O.Z. Hradisko Lipany, Štúrova 37, 08271 Lipany

hradisko.lipany@gmail.com

+421 918 303 174

www.hradiskolipany.sk

Ako sa dostať k Hradisku Lipany: sa nachádza cca 5 minút chôdzou od centra mesta. Blízkosť rybníkov, ktoré okrem chovu rýb slúžia aj ako oddychová zóna pre ľudí z Lipian a okolitých obcí.

ARCHEOPARK SLOVANSKEJ KULTÚRY – HRADISKO

O.Z. ABU vytvorilo miesto, kde ožíva história. Miesto, kde sa minulosť spája s prítomnosťou. Miesto oddychu a pokoja pre ľudí nielen z Hornotoryského regiónu ale aj blízkeho okolia.

Projekt Hradisko je jedinečný. Spája v sebe archeopark v podobe slovanského hradiska, historickej lukostrelnice, zverinca a malého amfiteátra. Dominantnou Hradiska je vstupná brána z dvoch vyhliadkových veží. Amfiteáter slúži pre nekomerčné kultúrne podujatia a workshopy. Nachádza sa len 5 minút od centra mesta Lipany, v tichej lokalite a tesnej blízkosti troch veľkých rybníkov.

Hradisko ponúka možnosť vyskúšať si streľbu z historických lukov, tak ako ju poznali ľudia už od nepamäti. Streľba z luku sa využívala na lov zveri a boj na diaľku. Lukostreľba je tradičným spôsobom v niektorých spoločnostiach taktiež prostriedkom duchovného rozvoja. Lukostrelnica je vhodná pre streľbu do 50 m.

Jazda na koni z Hradiska je určená pre začiatočníkov vo western sedlách, ktoré sú bezpečnejšie, vďaka čomu môžu pohodlne vychutnať krásy prírody. Jazdy a vychádzky sú aj pre pokročilých jazdcov. Jazdy sa vedú spôsobom prirodzeného jazdenia, prirodzenej komunikácie s koňom.

Zverinec v Hradisku je miesto, kde sa zvieratá môžu nielen obzrieť, ale aj pohladkať, nakŕmiť a postarať sa o nich.

Na Hradisku spoznáte históriu počas festivalov, akcií a workshopov. Folklórny festival Dzedovizeň, rozprávkový festival Kocúrkovo, Festival živej histórie, hudobný festival Kocúr fest.

Zdroj, foto: Hradisko Lipany