Hrad Lipovec (Mudrovce)

Zdieľať

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Obecný úrad Mudrovce
Mudrovce 28, 04447
Tel: 055/6990305, 0911661786
E-mail: obec@mudrovce.sk

Hradný vrch sa nachádzal od dediny smerom na severovýchod na pravej strane kopca, pod ktorým preteká Kostoliansky potok, asi 1,3 km severovýchodne od obce Mudrovce (okres Košice – vidiek).

Ako sa dostať k miestu: Cesta na hrad nie je vyznačená. Prejdite po moste cez Kostoliansky potok, k cintorínu v Mudrovciach a pokračujte pešo po lesnej ceste smerom na Makovicu. Cesta vedie k školiacemu stredisku, kde ak sa vydáte autom môžete zaparkovať na vlastnú zodpovednosť. Po cca 300 metroch po lesnej ceste budete lemovať Kostoliansky potok a nad ním sa týčiace pozostatky hradného kopca. Zíďte ku  potoku, prekročte ho a vojdite do sedla. Na vrch sa dostanete prudkým stúpaním, alebo po ľavej strane sa črtajú pozostatky hradnej priekopy, po nej je to menej strmé.
Odhadovaný dĺžka a čas z Mudroviec : 2 km chôdze,  cesta trvá asi 40 minút. Od „hájovne“ do 10 minút.

Náročnosť: vzhľadom na prudké stúpanie v cieli je treba rátať s náročnosťou pre tých, ktorí majú problém s pohybom, inak vhodná pre všetky vekové kategórie.

Dôležité: od „hájovne“ sa pohybujete v ochrannom pásme lesa, preto prosím rešpektujte značenie“ zákaz vjazdu autom“. Rovnako ak stretnete niekoho kto to porušuje, upozornite ho na to. Príroda vám poďakuje.

Hrad Lipovec leží v západnej časti Slanských vrchov na zalesnenej strmej vyvýšenine s miestnym názvom Varhoška.

Hrad bol správnym centrom panstva Lipovec, ktoré existovalo už v roku 1229. Prvá písomná zmienka o ňom je z roku 1282, kde vystupuje pod názvom Ostrý Kameň. V roku 1543 bol hrad dobytý a poškodený. Pri jeho obrane zahynul aj Ambróz Kecer z rodu Aba, jeho vlastník. Následne bol hrad jeho synom opravený, avšak v roku 1567 sa už spomína ako zbúraný. Úplne ho zničili  prívrženci Jána Zápolského v roku 1591.

Hrad Lipovec má dĺžku asi 35 metrov a šírku od 8 do 15 metrov. Dolný pás opevnenia chránil hrad len z troch strán, nakoľko severný svah od potoka je veľmi strmý. Hrad obchádza dolná hradba s rozmermi asi 110 m a 60 m.

Na vrchole kopca je nápadná kruhová vyhĺbenina. Na jej vrchole pravdepodobne stála obranná veža spojená s hradným mostom a chránila objekt hradu Lipovec z východnej strany. Rovnako je vidieť, že tu niekedy boli jednotlivé nádvoria, hradná priekopa s vonkajším valom, ktorá chránila hrad z troch strán.