Hrad Kamenica

Zdieľať

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Združenie Kamenná veža
Kamenica 401
082 71
Kontakt:
email: zdruzenie@kamennaveza.sk
telefón: 0918 817 411

Ako sa dostať na hrad: Na Kamenický hrad sa môžete dostať  z obce Kamenica dobre vyznačeným chodníkom s náučnými tabuľami o histórii a prírodných pomeroch obce a hradného vrchu. Menej náročná žlto vyznačená trasa vedie z obce Lúčky – Potoky, odkiaľ je miernejšie stúpanie, preto je vhodná aj pre nenáročných turistov.

Dĺžka trasy: Výstup s prevýšením 224 metrov trvá necelú hodinu.

Náročnosť: z obce Kamenica rátajte s prudkým stúpaním. Pre nenáročných turistov odporúčame trasu z obce Lúčky -Potoky.

Jedna z atraktívnych hradných zrúcanín sa nachádza nad obcou Kamenica. Aj keď v súčasnosti ostali viditeľné len zvyšky hradieb a renesančného opevnenia, naďalej patrí k pútavým miestam, v ktorých sa história Kamenického hradu spája so zaujímavou prírodnou scenériou Čergovského pohoria. Hrad leží na západných svahoch Čergova a bol postavený v 13. storočí na vysokom vápencovom brale nad obcou Kamenica. Slúžil pravdepodobne ako kráľovský lovecký hrad. Začiatkom 16. storočia ho prestavali na renesančnú pevnosť, ale už v roku 1558 ho dobyli a zbúrali vojská cisára Ferdinanda.

Zrúcaniny kamenického hradu so zvyškami hradieb a renesančného opevnenia ponúkajú pekný výhľad na okolie a hrebeň Čergova. Obľúbenými sa stali každoročná Noc hradných zrúcanín aj letné Hradné slávnosti, ktorých súčasťou sú vystúpenia skupín historického šermu, šermiarsko-streleckých skupín, hrnčiarstvo a košikárstvo. Návštevníci si zároveň môžu pozrieť výstavu nálezov z archeologického prieskumu na hrade.

Zdroj a foto: OOCR Región Šariš a Združenie Kamenná veža